Reklama
 
Blog | Radomír Starý

Odpovídám: Obojí

V jednom komentáři k předminulému článku se Tovyx podivuje, proč stále někdo cítí potřebu se vymezovat vůči názorům pana Klause. Když na mě odevšad z mega-, bill- i miniboardů  přísně shlíží tvář pana prezidenta a dí - Ptám se: je ohroženo klima, nebo naše svoboda? - pak to vnímám tak, že se ptá i mě a tedy odpovídám: obojí.

 

Pan prezident už mnohokrát dal najevo, že ekology nemá rád. Říká jim ekologisté, jejichž názory vycházejí z jakési víry, z náboženství zvané ekologismus.

Kdysi za totality byl ustaven Prognostický ústav, v němž řediteloval Valter Komárek (místopředseda první pokomunistické federální vlády) a na chodbách se potkávali jeho podřízení Václav Klaus (ministr financí tamtéž), Vladimír Dlouhý (ministr  tamtéž) i budoucí premiér Miloš Zeman. Tomáš Ježek (také pracovník PÚ a později ministr porevoluční české vlády) v polovině devadesátých řekl, že Prognostický ústav si komunisté vytvořili nejspíš proto, aby, až bude nejhůř, jim PÚ vytvořil nějaký kouzelný vzorec, do kterého se dosadí potřebné údaje, vyjde kouzelný výsledek a vše zas bude fungovat. Takže PÚ jako chrám plný ekonomů, kteří pokud nesou nějakou zodpovědnost, tak bez záruky a pro nejasnou budoucnost.

Reklama

Musím přiznat, že i já jsem si nějaký čas před revolucí usmyslel, že hospodářství téhle země může zachránit jen diktatura party schopných ekonomů a to jsem o PÚ neměl ani šajn. A dočkal jsem se J. Oni mezitím pod křídly rudého draka připravovali úplně jiné scénáře. Já věřil, že nás ta parta kněží z onoho chrámu spasí a podle příkazu sv. Klause jsem se skláněl před neviditelnou rukou trhu (ano, to říkal i vcelku nedávno!).

Mým náboženstvím se stal ekonomismus a současný pan prezident jeho prorokem, ba bohem! Avšak sbohem … tento ismus sám o sobě nebyl spásou a všechny tunely a podvody kdejakých vychytralých chytráků bez špetky charakteru a bez pořádného biče na ně jsou toho důkazem.

Ekonomismus nevyšel, ale ještě tu máme „libertismus“. Na slovo „svoboda“ člověk, zvláště Evropan a nejvíc ten posttotalitní, zastříhá ušima vždy. Cože? Ochrana klimatu a vůbec životního prostředí by mohla ohrozit mou svobodu? Nic nebude, svoboda nade vše! A co zodpovědnost?

1. Mojžíšova 1:27 – A Bůh pak stvořil člověka ke svému obrazu, stvořil ho k obrazu Božímu; stvořil je mužského a ženského rodu 1:28 – Bůh jim pak požehnal a Bůh jim pak řekl: „Buďte plodní, přibývejte a naplňte zemi a podmaňte si ji a mějte v podřízenosti mořské ryby a nebeské tvory a každého živého tvora, který se pohybuje po zemi.“

Nebylo tím míněno „hospodařte, ale nedrancujte“?

Před časem se v Montrealu uskutečnil kongres geofyziků a klimatologů, který poskytnul závažné závěry http://www.mystika.cz/udalosti/katastrofy/klima-glozat-01.htm. Nemyslím, že by šlo o ekologistické náboženské fanatiky a jejich varování je třeba brát vážně.

Umím si představit dobu, kdy za kus zdravého jídla, doušek čistého vzduchu i vody, teploty a světla v nichž přežijeme, rádi obětujeme kus osobní svobody. Tedy té povrchní. Protože svoboda není moci dělat, co se mi zlíbí, svoboda je stav mysli a ducha. Tuto svobodu nejvíc ohrožuje strach a máme-li mít strach z ohrožení klimatu, pak je ohroženo opravdu obojí. Pan Klaus podle slov mého kamaráda má na mysli hlavně otřesy a krize světové ekonomiky pramenící z nejistot a strachu a beznaděje lidí, které vyplynou právě ze strašení ekologistů.

Dovolím si citovat B. Engelse (tedy aspoň v „marxáku“ jsme se to učili), že svoboda je poznaná nutnost. Béďu jsem si už tehdy dovolil doplnit – svoboda je poznaná a přijatá nutnost. Takže svoboda bez kousku zodpovědnosti za to, co dělám … jen navoněný trus.

PS: Knížku od V. Klause si přečtu a možná se k ní vyjádřím. Ovšem až dočtu „rouhačské“ Tajemství templářů – http://rast.bloguje.cz/0706archiv.php#546599.

 

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama